Category Movies Director Duration Country
International Competition Windowless Samuel Flückiger 28:00 Switzerland
White Eye Tomer Shushan 20:00 Israel
Virago Kerli Kirch Schneider 15:00 Estonia
Henet Ward Morad Mostafa 23:00 Egypt
RING India Dupre 11:00 Australia
Bare Trees in the Mist Rajan Kathet 15:00 Nepal
Omé Wassim Geagea 17:00 Lebanon
Rruga/The Path Besim Ugzmajli 14:00 Kosovo
Mthunzi Tebogo Malebogo 09:00 South Africa
It's Always There Le Huu Dang Khoa 25:00 Vietnam
The Day I Killed You Edu Escudero 09:00 Spain
Black Forest Jean-Marc E.Roy, Philippe David Gagné 20:00 France
Keon E.G. Bailey 23:00 United States
Mums Hairpins Tatiana Fedorovskaya 20:00 Russian Federation
The School Bus Ramazan Kılıç 14:00 Turkey
Alina Rami Kodeih 25:00 United States
Indian Competition Miss Man Tathagata Ghosh 25:00 India
Oru Single Room Vishnu Dev 06:00 India
Kaala (Black) Tarun Jain 15:00 India
Snakes and Ladders Mayura Dolas 30:00 India
Sunday Arun Fulara 10:00 India
Agony in Greenery Route Raam Na 07:00 India
Poet In Two Worlds Swapnil Vasant Lata Kapure 30:00 India
The Little Riddle Anoop Oommen 15:00 India
Bhasan- The Immersion Trisha Nandi 14:00 India
Black Label Amyth Patkar 25:00 India
Hunger Katyayan Shivpuri 08:00 India
Chaukhat Bibhanshu Rai 30:00 India
Dhummas Nainisha Dedhia 19:00 India
Piklu Mrinmoy Nandi 26:00 India
Name Ram Kiran 23:00 India
Free Fair Fearless Aarti Bagdi 06:00 India
Kannada Competition YoYo Shashi Kumar P 25:00 India
BisiBeleBath Aravind Kaushik 24:00 India
Appan Direction Hair Style by Krishnanna Deepak Ram 08:00 India
Koru Karthik Rao 25:00 India
Frayed Lines Priya Belliappa 20:00 India
Lottery Jagadish Nadanalli 22:00 India
Nitya Pradeep Padma Kumar 28:00 India
GPS Raghunandan KS 20:00 India
Dhwara Shreyas N Rao 11:00 India
The La[o]st Case Pradeep Krishnamurthy 22:00 India
Picasi Vinod Kulashekaran 26.00 India
Mumukshu (Liberation) Sourabh Kulkarni 15.00 India
Erehulu Sathish Rajendran 12:00 India
Srishti Vikram Thalialla 12:00 India
Parallel Lines Naresh Hegde Dodmari 28:00 India
Animation Competition Avarya Gökalp Gönen 20:00 Turkey
RADHA - the eternal melody Bimal Poddar 20:00 India
Anacronte Raúl Koler, Emiliano Sette 15:00 Argentina
Oxygen Rocky Grispen, Violette Belzer 11:00 Belgium
KAPAEMAHU Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe WIlson 09:00 United States
The Boy and The Mountain Santiago Aguilera, Gabriel Monreal 12:00 Chile
The Fox of the Palmgrove Divakar SK 09:00 India
Grand Adventure Railroad Hsiao-Shan Huang 15:00 Taiwan
Crunch Liukaidi Peng 10:00 United States
Epirenov Alejandro Ariel Martin 15:00 Argentina
Pace Kai Stänicke 12:00 Germany
Story of a Beginning Balaram J 12:00 India
Abe's Story Adam H Stewart 13:00 Ireland
Sigh Vlad Bolgarin 15:00 Repulic of Maldova
Wade Upamanyu Bhattacharyya, Kalp Sanghvi 11:00 India
Trois Francs Six Sous Clémence Ottevaere, Florence Blain, Louise Leblond, Varoon Indalkar,
Morgane Ladjel, Hugo Valdelièvre-Rattier
07:00 France
Let's Include The Dress Tadeusz Łysiak 30:00 Poland
Feeling Through Doug Roland 18:00 United States
RYDER: Queen of Fucking Everything Nishaant Singh Bhinder 08:00 Ireland
Break The SthreeOtype - Inclusivity Puneeth BA 02:00 India
Moving Omer Ben-David 22:00 Israel
Morning Dreams Do Come True Sirshendu Chaudhuri 07:00 India
The Routine Dimitris Andjus 27:00 Greece
Mind Mending Markus Schröder 17:00 United Kingdom
The Beds of Others Jonay García 15:00 Spain
The Wagon Gayle Knutson 12:00 United States
Iktamuli Anne-Christine Plate 06:00Germany
B.L.I.N.D : Born to Live
In Near Darkness?
Siddharth Katragadda 28:00 India
My Lady of the Camellia Edouard Montoute 15:00 French Guiana
180° Mohamed Reda Kouzi 15:00 Morocco
Touch Salvo Campisano, Filippo Arlotta 11:00 Italy
Blind Faith Jacky Dahlhaus 07:00 United Kingdom
Non Competition Winter Guodong Yu 08:00 China
Gd Nt Tk Cr K B Pavan 10:00 India
Underbelly Praveen Sudhakar 26:00 India
Seher Sachin Aggarwal 24:00 India
Do you also feel a tingle? Lucía Valverde 20:00 Luxembourg
Flower and the Girl Robin Heap 09:00 United Kingdom
Umbrella Helena Hilario, Mario Pece 08:00 Brazil
A Sad Song Akarsh H P 13:00 India
PUSTAKA G B Bharath 15:00 India
A Trip with Mom Sophie SHUI 25:00 Taiwan
Kaas Hemant Khairnar 28:00 India
The Amazing Adventures of Awesome Allison Brownmoore 06:00 United Kingdom
Surfaces José Luis González Peña 22:00 Mexico
Petty Thing Li zexi 04:00 China
The Thread Nehjul Huda 06:00 India
Modhalane Adhyaaya Yeshwanth Ashok 30:00 India
The Pianists Paul Guerin, François Guerin 13:00 France
Roznama Anurag Baruah, Aatish Sarkar 22:00 India
One Last Monster Gene Kim 20:00 United States
Be My Guest Kousick Shanmugam 10:00 India
Raccoon With Bitcoin Serdar Çotuk 04:00 Turkey
Ayuthi Vrushab Maitri 10:00 India
Aa Ondu Dina Prasanna Kumar M 28:00 India
Fish Head Marcos Durian 17:00 United States
Bird Wu-Ching Chang 05:00 Taiwan
Manasanamaha Deepak Reddy 17:00 India
The Times We Live In Prasad Siddheshwar 17:00 India
Blind Faith Team Blind Faith 03:00 India
Antha Arvind Sethuram 15:00 India
Let's have some dinner Rohith S 12:00 India
The Fence Sreehari Dharman 22:00 India
Neithal Ashokan Moorthy 23:00 India
Heading South Yuan Yuan 12:00 United States
KRING! Hilmi Ismail 08:00 Malaysia
Anthems Leena 05:00 India
Pocket Films Aaba Aiktaay Naa ? Aditya Suhas Jambhale 28:00 India
Adyathe Maravi Biju Maani 14:00 India
Darpok Rakesh Mehta 20:00 India
Dhundli Saver Rakesh Mehta 28:00 India
In The Lap Of Ganga Sudhir Kumar Singh 23:00 India
Pablo Stanley Hector 11:00 India
Chaukat Umesh Bagade 12:00 India
Short Export 2020 Ascona Julius Dommer 15:00 Germany
Facelift Jan Riesenbeck,Dennis Stein-Schomburg 07:00 Germany
Hot Dog Alma Buddecke, Marleen Valien 08:00Germany
The Ink Doesn't Dry Felix Herrmann 15:00Germany
The Proband Hannes Schilling 30:00 Germany
Ties Dina Velikovskaya 07:00 Germany, Russia
German Short Film Award 2019 32-RBIT Victor Orozco Ramirez 08 :00 Germany
ARE YOU LISTENING, MOTHER? Tuna Kaptan 20:00 Germany
DOROTCHKA Olga Delane 20:00 Germany
THE LAST FIVE MINUTES OF THE WORLD Jürgen Heimüller 08:00 Germany
WE STILL SPEAK GERMAN TODAY Clara Winter, Miguel Ferráez 16:00 Germany