Category Movies Director Duration Country
International Competition Bare Trees in the Mist Rajan Kathet 15:00 Nepal
Omé Wassim Geagea 17:00 Lebanon
Rruga/The Path Besim Ugzmajli 14:00 Kosovo
Mthunzi Tebogo Malebogo 09:00 South Africa
It's Always There Le Huu Dang Khoa 25:00 Vietnam
The Day I Killed You Edu Escudero 09:00 Spain
Indian Competition Poet In Two Worlds Swapnil Vasant Lata Kapure 30:00 India
The Little Riddle Anoop Oommen 15:00 India
Bhasan- The Immersion Trisha Nandi 14:00 India
Black Label Amyth Patkar 25:00 India
Hunger Katyayan Shivpuri 08:00 India
Kannada Competition Lottery Jagadish Nadanalli 22:00 India
Nitya Pradeep Padma Kumar 28:00 India
GPS Raghunandan KS 20:00 India
Dhwara Shreyas N Rao 11:00 India
The La[o]st Case Pradeep Krishnamurthy 22:00 India
Animation Competition The Boy and The Mountain Santiago Aguilera, Gabriel Monreal 12:00 Chile
The Fox of the Palmgrove Divakar SK 09:00 India
Grand Adventure Railroad Hsiao-Shan Huang 15:00 Taiwan
Crunch Liukaidi Peng 10:00 United States
Epirenov Alejandro Ariel Martin 15:00 Argentina
Let's Include Morning Dreams Do Come True Sirshendu Chaudhuri 07:00 India
The Routine Dimitris Andjus 27:00 Greece
Mind Mending Markus Schröder 17:00 United Kingdom
The Beds of Others Jonay García 15:00 Spain
The Wagon Gayle Knutson 12:00 United States
Iktamuli Anne-Christine Plate 06:00Germany
Non Competition Petty Thing Li zexi 04:00 China
The Thread Nehjul Huda 06:00 India
Modhalane Adhyaaya Yeshwanth Ashok 30:00 India
The Pianists Paul Guerin, François Guerin 13:00 France
Roznama Anurag Baruah, Aatish Sarkar 22:00 India
One Last Monster Gene Kim 20:00 United States
Be My Guest Kousick Shanmugam 10:00 India
Raccoon With Bitcoin Serdar Çotuk 04:00 Turkey
Ayuthi Vrushab Maitri 10:00 India
Aa Ondu Dina Prasanna Kumar M 28:00 India
Fish Head Marcos Durian 17:00 United States
Bird Wu-Ching Chang 05:00 Taiwan
Manasanamaha Deepak Reddy 17:00 India
The Times We Live In Prasad Siddheshwar 17:00 India
Blind Faith Team Blind Faith 03:00 India
Women in Cinema Collective
Short Export 2020 Ascona Julius Dommer 15:00 Germany
Facelift Jan Riesenbeck,Dennis Stein-Schomburg 07:00 Germany
Hot Dog Alma Buddecke, Marleen Valien 08:00Germany
The Ink Doesn't Dry Felix Herrmann 15:00Germany
The Proband Hannes Schilling 30:00 Germany
Ties Dina Velikovskaya 07:00 Germany, Russia